Dil Seçin
tren

Kardan Tipi Konveyörler

Kardan Tipi Konveyörler

Kardan tipi konveyörler, kardan zincirinin, kılavuzlama rayları içerisinde x, y ve z eksenlerinde hareket ettirilmesi sistemine dayanır. Kardan zincirleri taşıyıcı dişi baklalarda 180mm, kılavuzlayıcı erkek baklalarda 220mm olmak üzere toplam 400mm’lik hatveler halinde üretilmiştir. Bu nedenle askılar arası eksen aralıkları 400mm ve katları olarak kullanılmaya uygundur. Ancak mecbur kalınan durumlarda erkek baklalara da özel tipte askı parçaları takılarak askılar arası eksen aralıkları 200mm ve katlarına indirilebilir. 400 mm boyundaki her hatvede 4 adet taşıyıcı ve 4 adet kılavuzlayıcı rulman bulunur. Rulmanlar 200°C sıcaklıkta çalışabilecek özel yapıda ve dizgi misketli (zarfsız ve kapaksız) tiptedir. Standart raylar 3 m boyunda üretilmektedir. Karşılıklı 2 ray birbirine azami 500 mm mesafelerde flanşlarla bağlanmıştır. Standart bakım (inspection) rayları da 3 m boyundadır ve sökülebilir parçası tek taraftan 500 mm boyundadır. Tahrik grupları üstten katerpiller tipindedir ve karşılıklı 2 katerpiller zinciri arasına monte edilmiş itici tırnakların kardan zincirine hareket vermesi sistemiyle çalışır. Tahrik gruplarında kullanılan tork limiter, sıkışma ve zorlanmalarda hem konveyörü ve taşınan malzemeleri hem de dolaşım planı (lay-out) üzerinde bulunan diğer üniteleri korumak amacıyla kullanılmaktadır. Merkezi yağlama üniteleri, kardan zincirinin 1 turunda yatay ve dikey eksendeki tüm rulmanları yağlayabilecek yapıdadır.

kardan-tipi-konveyörler-1

ZİNCİR: 200 mm’lik hatvelerde, azami 100kg/askı’ya kadar farklı yük taşıma kapasitelerine sahip, yatay ve dikey eksenlerde hareket edebilen zincirlerdir.

kardan-tipi-konveyörler-2

RAY : Konveyör güzergahı boyunca, içerisinde zincirin yürüdüğü kılavuzlayıcı parçadır.

kardan-tipi-konveyörler-3

YATAY DÖNÜŞ : Zincirin yatay eksende yön değiştirmesinisağlayan, ihtiyaca göre değişik çap ve açılarda imal edilen raylardır.

kardan-tipi-konveyörler-4

DİKEY DÖNÜŞ: Zincirin dikey eksende yön değiştirmesini sağlayan, ihtiyaca göre değişik çap ve açılarda imal edilen raylardır.

kardan-tipi-konveyörler-5

TAHRİK ÜNİTESİ: Kardan zincirinin hareketini sağlayan ünitelerdir. İhtiyaca göre farklı güç ve modellerde üretilmektedir.

kardan-tipi-konveyörler-6

YAĞLAMA ÜNİTESİ : Zincirin yatay ve dikey eksendeki rulmanlarını yağlamak üzere tasarlanmış merkezi ünitedir.

kardan-tipi-konveyörler-7

GERGİ ÜNİTESİ : Kardan zincirinin gerilmesini sağlayan, ihtiyaca göre değişik tip ve ölçülerde üretilen ünitelerdir.

kardan-tipi-konveyörler-8

YER KONVEYÖRÜ

KARDAN KONVEYÖR TİPLERİ:

YM K30: Kardan zincirinde kullanılan rulmanlar 30mm çapında, zincir lamaları 22mm genişlikte ve 3mm kalınlıktadır. Ray profilleri 3mm, birleştirme flanşları 4mm kalınlıktadır. Azami taşıma kapasitesi askı başına 25kg’dır. Tahrik grubunda kullanılan motorlu redüktör 1.1 kw (1.5 HP) gücündedir. Kullanılan tork limiter azami 680 Nm torka kadar ayarlanabilir. Ray içerisinde yapılan yatay dönüşlerde asgari 750 mm azami 2,500 mm radyus seçilebilir. Daha küçük ölçü gerektiği durumlarda kasnaklı tip yatay dönüşler kullanılmalıdır. Dikey dönüşlerde radyus ölçüleri 500 – 2,500 mm arasındadır.

YM K38: Kardan zincirinde kullanılan rulmanlar 38mm çapında, zincir lamaları 26mm genişlikte ve 4mm kalınlıktadır. Ray profilleri 3,5mm, birleştirme flanşları 5mm kalınlıktadır. Azami taşıma kapasitesi askı başına 50kg’dır. Tahrik grubunda kullanılan motorlu redüktör 1.1 kw (1.5 HP) gücündedir. Kullanılan tork limiter azami 680 Nm torka kadar ayarlanabilir. Ray içerisinde yapılan yatay dönüşlerde asgari 500 mm azami 2,500 mm radyus seçilebilir. Daha küçük ölçü gerektiği durumlarda kasnaklı tip yatay dönüşler kullanılmalıdır. Dikey dönüşlerde radyus ölçüleri 500 – 2,500 mm arasındadır.

YM K45: Kardan zincirinde kullanılan rulmanlar 45mm çapında, zincir lamaları 30mm genişlikte ve 6mm kalınlıktadır. Ray profilleri 4mm, birleştirme flanşları 6mm kalınlıktadır. Azami taşıma kapasitesi askı başına 100kg’dır. Tahrik grubunda kullanılan motorlu redüktör 1.5 kw (2 HP) gücündedir. Kullanılan tork limiter azami 1130 Nm torka kadar ayarlanabilir. Ray içerisinde yapılan yatay dönüşlerde asgari 500 mm azami 2,500 mm radyus seçilebilir. Daha küçük ölçü gerektiği durumlarda kasnaklı tip yatay dönüşler kullanılmalıdır. Dikey dönüşlerde radyus ölçüleri 500 – 2,500 mm arasındadır.