Dil Seçin
tren

Kutu Tipi Fırın

Kutu Tipi Fırın

Kutu Tipi Fırınlar, kurutma ve pişirme işlemini gerçekleştirecek şekilde, parçanın bir askı veya taşıyıcı araba gurubuyla Fırın içerisine yüklenmesi prensibi ile çalışmakta, yüksek verimli, yerden tasarruflu olup, üretim prosesinin akışına göre faklı sistemlerde imalâtı yapılmaktadır.

Kutu Tipi Fırınlar genel olarak düşük kapasiteli imalâtlarda, ilk yatırım maliyetinin düşüklüğü sebebi ile tercih edilmektedir. Continue Fırınlara göre daha az yer kaplaması ve “düşük yakıt maliyeti” sebebi ile kullanıcılara avantajlar sağlamaktadır.

Teknik Özellikleri

  • Kutu Tipi Fırınla sandviç paneller halinde şase üzerine kurularak demonte halde imal edilmektedir. Pişirme Fırınının iç kısmına gelen bölümü 1.2mm Galvaniz, dış kısmına gelen bölümü 1.2mm ST 37 Boyalı Saçtan imal edilmektedir. Fırın dış sacı elektrostatik toz boya ile kaplanmakta ve korozyon direnci artırılmaktadır.
  • Pişirme fırını panelleri standart olarak 150mm izolasyon malzemesi ile izole edilmektedir. Fırın panellerinin iç kısmına gelen bölümü 50mm Kaya Yünü, dış kısmına gelen bölümü 200mm cam yünü sıkıştırılarak izole edilmektedir. Pişirme fırınındaki bu yalıtım özelliğinden dolayı ısı kayıpları ortam sıcaklığının ( + – 10) derece üzerine çıkmamaktadır. Bu sayede pişirme fırınlarımız daha az yakıt tüketmekte ve çalışma ortamını gereğinden fazla ısıtmamaktadır.
  • Pişirme fırını içerisinde hava sirkülasyonunu sağlayan radyan tip Fan bulunmakta, fırın boyunca uzanan hava kanalları ve kanallar üzerine yerleştirilmiş menfezler sayesinde fırın içeresinde homojen bir ısı dağılımı gerçekleştirilmektedir.
  • Isı kontrolü fırın içerisine yerleştirilen termokupl vasıtası ile yapılmaktadır. Kutu Tipi Fırınlar, istenilen dereceye geldiğinde otomatik olarak sinyal vermekte ve pişirme fırını ısı kontrol panosu üzerinde bulunan dijital saat vasıtası ile 0 – 230 ºC’ye kadar ayarlanabilmektedir.

ISITMA ÜNİTESİ

Isıtma Ünitesi ( Termoblok) maksimum verim minimum yakıt sarfiyatı esasına göre dizayn edilmektedir. Fırın arka kısmına monte edilen Isıtma Ünitesi ( Termoblok) Fırın ısısını ortam sıcaklığından +250 ºC ye kadar çıkarabilmektedir. Isıtma Ünitesi 310 kalite paslanmaz çelik malzemeden imâl edilir ve 1450 ºC ye kadar dayanıklıdır.

Isıtma Ünitesi ( Termoblok) Yanma odası içerisine konulmakta etrafı 150mm kaya yünü ve Cam Yünü ile İzole edilmektedir. Yanma odasına, Isıtma Ünitesi ( Termoblok) arızalarına karşı müdahale kapağı mevcuttur. Yanma odasında ısıyı fırın içerisine dağılımı Sirkülasyon Fanları ile sağlanmaktadır.

kutu-tipi-fırın-ürünü